5 המלצות לאקולוגיה בעיר

מאת: ארז ביאלר

מאז שנחשפנו כולנו לילדה האקטיביסטית החובקת עולם גרטה טונברג לפני שנים אחדות יצא המון עשן מארובות המפעלים בווהאן, ועכשיו כשכולנו נמצאים בבית – עומדים כולנו בפינה בעונש קולקטיבי על מה שעשינו לכדורית שעליה אנחנו חיים, יש לנו אולי כמה דקות להרהר כיצד נוכל להפוך את הסביבה העירונית שלנו לקצת יותר טבעית ובת קיימא. 

אז איך מוצאים פינה ירוקה בכל הבטון, הזכוכית והמתכת שסביבנו? בימים בהם ריאות ירוקות בעיר מחוסלות על ידי הרשויות, התוצרים החקלאיים נמכרים ביוקר על ידי קרטל ואין אמון בגופים האחראיים על נטיעת עצים או על יבול חקלאי, נותרה עלינו בלבד האחריות לדאוג לסביבת חיינו, במטרה לשפר את איכות האוויר, האוכל ואת החתימה האקולוגית שלנו.

למרבה השמחה תל אביב התברכה באנשים שהנושא בוער בהם ויש מגוון רחב של פעילויות עירוניות אקולוגיות מקומיות שבהן ניתן לעסוק. בטוחני שחיפוש זריז בפייסבוק בכל קבוצה שכונתית מקומית יניב לפחות מספר תוצאות בתחום. מטרת הפוסט הזה היא להאיר כמה מהיוזמות הללו שכדאי וכיף להכיר.

  1. עמותת 'ונטעת' – עמותה המוקדשת כולה לנטיעת עצים והקמת סביבות ירוקות אקולוגיות עירוניות. העמותה הוקמה כדי לחזק את הקשר אדם-קהילה-טבע ומקדמת פעילויות חינוכיות אקולוגיות, לילדים ומבוגרים, למשפחות ולמגזר העסקי והשלישי. באפשרותכם להתנדב בעמותה ולסייע בנטיעת עצים, או לקדם פעילות כזו בחברה או במשרד שבו אתם עובדים. מלבד היתרונות הברורים של יירוק העיר מחדש, מדובר בפעילות שהיא חד משמעית תרפויטית.
  2. מגמה ירוקה – אין כמו תחושת קטיף טרי של תוצרת חקלאית ישירות מהצמח ואחד מהפרויקטים של ארגון מגמה ירוקה הוא לנטוע יערות מאכל עירוניים ברחבי ישראל. בארגון תוכלו להתנדב בהקמת יער המאכל המקומי וללמוד המון תוך כדי פעילות קהילתית. 
  3. פרויקט Let Me Bee – מן הידועות היא שאוכלוסיית הדבורים נמצאת בסכנת הכחדה בעקבות משבר האקלים. אם אנחנו לא רוצים ללכת בעצמנו ולאבק פרח פרח בעולם עלינו לשמור עליהן כדי לשמור על המערכת האקולוגית שלנו. פרויקט Let Me Bee מציל שתי דבורים במכה אחת: מסייע להצלת אוכלוסיית הדבורים המקומית ומחבר אותנו לאקטיביזם קהילתי-חברתי. כך לדוגמה הפרויקט קידם מיזם טיפוח דבורים ביישוב נווה שלום שכולל פלסטינים וישראלים – לטיפוח שיתוף פעולה ודו קיום. 
  4. גן ירק בעיר – מלבד פרויקטים שונים למעורבות חברתית ונטיעה, ישנן כמובן גם הגינות הקהילתיות בתמיכת עיריית תל אביב, הפזורות ברחבי העיר. לקבוצות הרוצות להקים ולקיים גינה קהילתית העירייה מספקת הדרכה והכוונה כולל שטח, מים להשקיה, צמחייה וקומפוסטר לזבל אורגני.
  5. קהילת עץבעיר – קהילה עירונית ובית ספר לקיימות ואקולוגיה שהוקם ב-2006. מרכז הקהילה הוא דירה אקולוגית בבניין באוהאוס יפהפה ברחוב ביאליק בתל אביב והמקום מקיים סדנאות קיימות ואקולוגיה, תוך כדי הדגמה של אפשרויות מחיה אלטרנטיביות בעיר. 

מבחינת כל הפרמטרים המדידים – המצב הסביבתי שלנו לא טוב. עלינו לפעול באופן אקטיבי כדי לקדם סביבת מחייה עם חתימה אקולוגית פחותה כדי שאפשר יהיה לחיות פה. לא צריך לנסוע להתנדב להציל את הקרחונים באנטארקטיקה, אבל כן אפשר לבחון מחדש הרגלים שצמחנו איתם שכבר לא רלוונטיים לנו, ולנסות להביא שינוי ברמת חיי היום-יום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *