פילוסופיית שטיפת הכלים

פוסטבאסטר: מדור ההשראה השבועי שלכם

לטקסטים נוספים לחצו כאן
מאת: אביה אטס

במשך שנים הייתי בן אדם מבולגן. אני עדיין קצת. המילים "סדר זה בלגאן שהתרגלו אליו" נאמרו מפי אינספור פעמים ואני גם דיי דוגלת בהן, אבל.

החיים העצמאיים לימדו אותי כמה לקחים חדשים בתחום הסדר והניקיון, ובייחוד כשמדובר במטבח. שטיפת כלים למשל, היא בעיני אחת הפעולות החשובות שהאדם הבוגר צריך לעשות באהבה. לא רק בשביל למנוע חרקים בסביבת הכיור, אלא בעיקר למען ההתפתחות האישית. כן, כן – התפתחות אישית. לפניכם 4 סיבות עיקריות לכך, עליהן חשבתי בזמן שעשיתי כלים:

  1. סוף מעשה במחשבה תחילה

שטיפת כלים זו פעולה שמניבה תוצאה ישירה ומוחשית. לפני 10 דקות הכיור היה מלא ועכשיו הוא מבריק. לא כמו לעשות כביסה למשל, שכוללת מספר שלבים שנפרשים על כמה שעות אם לא ימים, לפעולת שטיפת הכלים יש התחלה-אמצע-סוף שנמשכים גג עד חצי שעה. החשיבות של ההיבט הזה בהקשר להתפתחות האישית היא שביכולתו להעניק לנו תחושת הצלחה על בסיס יומי, ולהרגיל אותנו לצפות לאותה תחושה גם בתחומים אחרים בחיינו. אני צריכה לעשות משהו, עשיתי אותו, והנה איזה כיף שזה נגמר.

2. יום עסל יום בצל

תמיד, אבל תמיד יהיו עוד כלים בכיור. גם אם צחצחתי אותו באקונומיקה היום, מחר שוב אצטרך לנקות את הסיר המלא בשמן ואת שאריות האורז השרוף שנדבקו לחור הניקוז. זה לא נגמר וזה לא ייגמר לעולם. באסה אבל היי, שאלו יהיו הצרות בחיינו. הפנמת הקיום המתמיד של הכלים המלוכלכים והצורך להתמודד איתם על בסיס יומי עלולה לעזור לנו להפנים גם את הידיעה שאלו הם החיים. תמיד יצוצו בעיות, תמיד נצטרך להתמודד איתן, אבל גם תמיד נתמודד (ואחרי זה יצוצו אחרות). לא חבל להתייסר על זה כל פעם מחדש?

יש גם את הצד הזה

3. זו התרפיה שלי

בואו נודה שאם אנחנו לא מצפים לאורחים באותו הערב, או אם השותף/ה שלנו לא פנאטים של ניקיון, ערימת הכלים בכיף יכולה לעבור את מפלס הכיור וגם להתפשט לחלקים נוספים על השיש. יש לי דברים יותר חשובים לעשות –  כמו לסיים את העבודה ללימודים, לשלוח עוד מייל, להיפגש עם החברה, או לראות את הפרק האחרון שיצא של "משחקי בכס". פייר, למה לא? לכל אחד מאתנו יש סדרי עדיפויות בחיים, וחשוב לעשות מידי פעם את מה שרוצים ולא את מה שצריך. מצד שני, אולי לשטוף כלים יכול להפוך למעשה מהנה בפני עצמו. קצת מוזיקה ברקע, קצת זמן לשקוע במחשבות ולעבד אותן, קצת בועות סבון באוויר. זמן איכות עם עצמי.

4. חצי הכוס היא מלאה

הגענו לנקודה הרביעית והאחרונה, למרות שיש לי עוד מה להוסיף, אבל נראה לי שהבנתם את הקטע. היכולת להסתכל באופן חיובי על פעולה שגרתית שלרוב נתפסת כמטלת נטל, היא עניין של בחירה אישית. היא נובעת מהשאלה הלא צינית – "מה יצא לי מזה?". לכל אחד ואחת מאתנו יהיו תשובות שונות לשאלה הזו, אבל עצם הקיום שלה בתודעה שלנו כבר מכניס אותנו לסטייט אוף מיינד יותר חיובי בכללי. אגב זה תהליך, כמו כל דבר בחיים, אבל מניסיון אישי (ורק מניסיון אישי) – זה עובד.  

הערות נוספות:

*שום דבר ממה שנכתב כאן לא הוכח מדעית וגם ככל הנראה לא יוכח. בכל זאת, מדובר בכלים.

*רוב הנקודות שפורטו לא רלוונטיות לתפקיד 'שוטף כלים' במסעדה. זו פאקינג עבודה קשה.

*פילוסופיית שטיפת הכלים רלוונטית גם לבעלי מדיח (אם לא יותר).

פוסטבאסטר הינו מדור שבועי במגזין, שנועד לחשוף טקסטים מאת אנשים שאוהבים לשתף תחושות, דעות והגיגים – באמצעות המילה הכתובה. מכירים כאלה? זה אולי אתם? צרו איתנו קשר בפייסבוק. רוצים להתעדכן במדור השבועי ובתכנים נוספים? לחצו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *