ספרים לאנשים שלא קוראים

הכול התחיל בבית ספר היסודי. היה שלב כזה שילדים התחילו להבריז משיעורים, בדרך כלל המופרעים שביניהם. בחטיבה זה כבר נהיה יותר פופולרי, וגם התלמידים שנחשבו לילדים טובים היו עושים את זה. לא אשקר, היו פעמים שגם אני רציתי להיות חלק מה- cool kids וזרמתי עם הבריחות, אבל את המפלט האמיתי הצלחתי למצוא דווקא במקום אחר. הייתי מעבירה את הזמן בעיקר בקריאה של ספרים, מחביאה מתחת לשולחן את הספר הנוכחי ולא מקשיבה לדקה מהשיעור. זה לא בדיוק האקט המרדני שהייתם מצפים לו, אבל מבחינתי היו פעמים שהספרים הצילו לי את החיים, או לפחות עזרו לי להעביר יום מלא בשיעורים לא מעניינים. הייתי אוהבת לצלול לעולמות הפנטזיה, לארצות הרחוקות, להתאהב בדמויות, או אפילו להעמיק בספרי עיון שהיו מלמדים אותי הרבה יותר מבית הספר.

היום זה לא משהו שנפוץ בדור שלנו. הרבה מאיתנו מחוברים למסכים- סמארטפונים, מחשבים, טלוויזיות, ואפילו ספרים היום נהיו מוצר דיגיטלי. אבל עד היום אני לא מוותרת, ויש כאלה שיקראו לי תולעת ספרים. מבחינתי, אין כמו לפתוח ספר חדש ולשאוף את הריח המשכר הזה של הנייר הבתולי שרק מחכה שאצלול לתוכו, אפילו הגשמתי חלום ועבדתי תקופה בחנות ספרים. בעקבות התחושות האלו הגעתי להחלטה שבא לי שעוד אנשים יצליחו לחוות את האהבה הזאת שאני מרגישה לקריאה, ולכן אני מגישה פה לפניכם רשימת ספרים שכל לא-קורא-ספרים צריך להתחיל ממנה. מקווה שלפחות אחד מהם יצליח לגעת בכם.

הייטנר התבגר, ואנחנו יחד איתו
7,250 | אילן הייטנר | הוצאת מודן (2018)

כולם מכירים את אילן הייטנר. גדלנו איתו החל מחוכמת הבייגלה (1998) ודרך מלך החומוס ומלכת האמבטיה (2004). בספריו הראשונים הייטנר היה מתאר בלי בושה את חיי הרווקות התל אביביים, עם כל הגחמות הקטנות (והגדולות) שהיו בראשו. אבל אז משהו קרה- הוא התחתן, ומאז הספרים שלו נהיו יותר נגישים, ולא רק לרווקים ולצעירים שבינינו. בספרו החדש 7,250 הוא משתף את חוויותיו בטיול שארך במשך שנה במזרח, עם אשתו וארבעת ילדיהם. הסיפור לא רק מבוסס על המציאות, הוא גם ממש מצחיק.

תקלה בקצה הגלקסיה | אתגר קרת | הוצאת כנרת זמורה-ביתן (2018)

מה יותר קל לאנשים שלא קוראים מלקחת ליד ספר של סיפורים קצרים? זה לא מחייב כי תמיד אפשר להניח ולפתוח אותו שוב מתי שרוצים, ובאיזה עמוד שרוצים. אתגר קרת כותב בסגנון הזה כבר שנים, ובכתיבה המקורית שלו הוא ממציא עולמות ומשחק בגבולות שבין עולם הילדים והמבוגרים. ספריו זוכים להצלחה רבה וחלקם אפילו בחו״ל. אפשר להגיד שהוא הסופר שהחזיר את אומנות הסיפור הקצר לתרבות שלנו, ובספרו האחרון הוא ממשיך להוכיח מומחיות בסוגה, כבר השישי במספר.

רשימת המשאלות | לורי נלסון ספילמן | הוצאת ידיעות ספרים (2013)

בהתחלה זה נראה כמו עוד אחד מהספרים האלה שמקבילים לקומדיה רומנטית אמריקאית מלאה בקיטש. אבל כשמתחילים לקרוא אותו מגלים ספר לא שגרתי שמעלה חיוך על הפנים ופשוט עושה חשק להיות אמיצים וללכת אחרי החלומות שלנו. הספר נפתח במות אימה של הדמות הראשית ברט בולינג׳ר, שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שלה מורישה לה את רשימת המשאלות שברט כתבה כשהייתה בת ארבע עשרה. הספר מלא בתהפוכות, מרגש וסוחף. מומלץ יותר לגזרה הנשית, אבל פאק איט- מי לא אוהב סוף רומנטי ואופטימי?

שלוש | דרור משעני | הוצאת אחוזת בית (2018)

לפעמים לא ברור לי איך אנשים יכולים ליהנות מסרט אימה או רומן מתח. למה לגרום לעצמך כזה סבל וחרדה? זה אמור להיות בילוי. אבל דרור משעני הוא אחד מהסופרים שהצליחו לגרום לי ליהנות מספר כזה בשנה האחרונה. מצטיירות פה שלוש נשים שונות, שכל אחת מהן בחיפוש אחר משהו שונה. אחת מחפשת נחמה, השנייה מחפשת בית והשלישית רודפת צדק. הן שלושתן מוצאות את אותו הגבר. בשפה קולחת ועממית יחסית, משעני מוביל את הקורא לפרטים הכי אינטימיים ומצמררים בסיפורי היחסים של הנשים האלו עם הגבר הזה. מה שהופך את סיפור המתח הזה לכל כך מוצלח, זה שהסוף שלו הוא לא מה שחשבתם. מתאים לא רק לחובבי הז׳אנר.

ההוביט | ג׳.ר.ר טולקין | הוצאת כנרת זמורה ביתן (2012)

מדובר למעשה באחד מספרי הפנטזיה הראשונים שנכתבו והפכו לפופולריים, אם לא הראשון. הוא יצא לאור לראשונה בשנת 1937 בכלל בתור ספר ילדים. טולקין היה ממציא סיפורים לילדיו על עולמות ושדונים ומה לא. הספר היא מעין פתיח לטרילוגיית ״שר הטבעות״, וחלק ראשוני מהעולם הדמיוני שטולקין יצר, שמלווה קוראים רבים מרחבי העולם עד היום. בשנת 2012 יצא תרגום חדש מאת יעל אכמון ובעיני זה ספר חובה בכל בית. השפה יחסית גבוהה, אבל כשמתחילים את המסע המשוגע עם חבורת גמדים, הוביט ומכשף מזוקן, אי אפשר להפסיק לקרוא.

כי כולנו זקוקים לרוח בחיים
ארבע ההסכמות | דון מיגל רואיס | הוצאת פראג (2000)

בחרתי לסיים עם ספר שהוא לא סיפורת, אלא מעולם הרוח. מיגל רואיס כתב את הספר בעקבות תאונת דרכים שבה הרגיש חוויה חוץ-גופית לאחר חילץ שניים מחבריו למקום מבטחים. בעקבות החוויה המזעזעת החל רואיס בחקירה פנימית אינטנסיבית, וחזר למקורותיו השמאניים של משפחתו במקסיקו. ארבע ההסכמות שמובאות בספר, המושתתות על החוכמה הטולטקית העתיקה, מובילות את הקורא לעבר תחושת גאולה וחופש, ממה שכובל את העצמי והפנימי שבו. הספר נהיה מאוד מדובר מאז שאופרה ווינפרי הראתה בו עניין בתכנית האירוח שלה, אבל בהחלט פונה לקהל הרחב ומומלץ לא רק למי שכביכול רוחניקי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *