משרבט ומקשקש

גילי אזבל הוא אמן צעיר שאי אפשר להישאר אדישים לעבודות שלו, ואנחנו צופים לו עתיד מאוד מזהיר. אז נפגשנו בסלון הוירטואלי שלנו לראיון.

מתי התחלת לצייר?
"אני זוכר את עצמי מצייר מגיל מוקדם מאוד. כבר בגיל שש, ההורים היו מוצאים אותי בשש בבוקר, ישוב ליד השולחן, משרבט ומקשקש. כנראה איזשהו יצר חסר הסבר. הוריי מספרים שבוקר אחד אספתי את כל ציוריי המוכנים, כמה אטבי כביסה, חוט תפירה ונעלמתי מהבית בלי ששמו לב. אחרי זמן מה קיבלו טלפון שיגיעו מהר לגן השעשועים של הקיבוץ לראות מה הבן שלהם עשה. שם הם מצאו אותי, כשכל עבודותיי תלויות לאורך מתקני המשחק. לטענתם, זו הייתה תערוכת היחיד הראשונה שלי. עוד חוויה, מהמשמעותיות שאני עוד מצליח לזכור היא מסביבות גיל 7-8. אמא, שלמדה אז במכללת אורנים צרפה אותי אליה לאחד מהשיעורים. במרכזו של אותו שיעור עמד מודל עירום גברי. שאר הסטודנטיות היו בהלם, אבל אמא החליטה באופן הטבעי ביותר שכבר מהגיל הזה אני צריך ללמוד להסתכל על גוף האדם בצורה אמנותית, ולראות את היופי שבו. כנראה שבאותו השיעור התביישתי במעט. ציירתי סדרת פורטרטים של הבחור. כשחזרנו הביתה, על דעת עצמי לקחתי נייר ועפרון והתחלתי לשחזר על הדף את גופו של המודל ותנוחותיו."

האם למדת ציור או רישום?
"הוריי הם זוג אמנים. אמא היא ציירת מדהימה ואבא גאון בקרמיקה ובעץ. רוב הדברים שלמדתי היו מהם. אמנות הייתה תחום מרכזי בבית. תמיד מבורכת. הייתי מקבל הערות וביקורות בונות על עבודותיי כבר מגיל צעיר, ומשם צמחתי. את הכלים לרישום והתבוננות רכשתי מאמא, שתמיד דאגה להזכיר עד כמה חשוב לאמן את היד והעיניים. בבית הספר השתתפתי במגמת האמנות, אך קשה לי לומר שרכשתי שם כלים חשובים. בשבילי אלה היו בעיקר שעות חופשיות בהן יכלתי לצייר, ולאט להתפתח עם עצמי."

מה הדבר שאתה הכי אוהב לצייר?
"אנשים, פנים. מבט אחד מסוגל להכיל בתוכו עולם עצום ומפואר. הוא יכול להביע רגש, ומנגד לעורר רגשות אצל הצופה. בשבילי פנים הן דבר מאוד לא פשוט, משיכת מכחול אחת והכל יכול להשתנות לחלוטין, לטוב או לרע.
קיים סיכוי שמפאת חוסר ניסיוני בהתעסקות עם נושאים אחרים אני בוחר לצייר אנשים, אבל זה מושך אותי. אין לזה סוף. היום לדוגמא אני מתעסק במתח בין אדם למגדר וזה פשוט מרתק."

מאיפה אתה שואב השראה לציורים?

"קשה לי להניח את האצבע על משהו נקודתי. אני תופס עצמי שואב השראה מעולם האפנה לעתים, מטקסטילים, חלומות שאני חולם בלילה, צבעוניות ומנהגים של תרבויות ואפילו סקס ומוזיקה. אני חושב שהמון פעמים זה תלוי בעיקר בזמן הנתון- בנושאים שמעניינים אותי באותו הרגע, בסביבה שלי, ובמצב הרגשי."

מה הציור שלך שאתה הכי אוהב?
"לא קיים. תמיד היצירה האחרונה תהיה האהובה ביותר. אני אהיה הכי מחובר אליה, ובמקרה שלי אני גם תמיד נהנה להרגיש בהתקדמות האישית שלי בין היצירה האחרונה לקודמתה."

27club

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *