מיני מה? ליזם

בסרט דוקומנטרי על מינימליזם הנוירופסיכולוג ריק הנסון שואל שאלה מעניינת: ״בזמן שבו אנשים במערב חווים את רמת החיים הטובה ביותר בהיסטוריה, למה זה שבאותו הזמן, עדיין יש תשוקה לעוד?״

נדמה שבסביבה המערבית יש מרדף אינסופי אחרי הישגים, כסף ואושר. אבל מהו בדיוק האושר הזה שאנו רודפים אחריו? בסרט ״מינימליזם: סרט תיעודי על הדברים החשובים באמת״ (2016) ניתנות כמה דוגמאות לאנשים שהחליטו לעשות שינוי לא שגרתי בחייהם. אם היום הדעה הרווחת היא שהצלחה נמדדת בכמות החפצים שיש לנו, או בקידום הבא שלנו בעבודה, אז האנשים האלו בחרו לצמצם דעה זו ובכמות משמעותית.

הדוגמאות שהובאו בסרט הן של אנשים מחו״ל, אבל גם פה בארץ יש כמה גישות לגבי חיי מינימליזם. בפייסבוק למשל, הוקם עמוד שנקרא ״מינימליזם וחיים פשוטים״ בו יש הרבה שאלות, התייעצויות וסיפורים של אנשים שהבינו שפחות זה בעצם יותר. בעמוד מועלים פוסטים עם משפטי תמיכה כמו למשל ״השנה נאסוף חוויות ולא חפצים״. יש גם סיפורים אישיים כמו על בחור ישראלי שהחליט ליישם את המינימליזם בכך שהבית שלו יהיה תמיד בתנועה, וקטן. זאת אומרת- מתגורר בקרוואן על גלגלים.

בתור בחורה שגדלה רוב חייה בעיר, אני יודעת שזה לא תמיד קל לצמצם. בכל פינה יש פיתויים לקנות, בהרבה פרסומות וסרטים המסר אומר שכמה שיש לך יותר כסף וחפצים- ככה אתה נחשב יותר מצליח וככה תהיה באמת מאושר. אבל האם זה באמת ככה? זאת שאלה ששאלתי את עצמי לא מעט בחיי, בעיקר כי היום אני מבינה, שהדברים הפשוטים הם אלו שהכי משמחים, למרות שזה נשמע כמו קלישאה.

אז החלטתי לשתף אתכם בכמה שיטות ואולי אפילו אפשר לקרוא להם ניסויים שאתם מוזמנים לנסות בעצמכם:

  1. תעשו סדר!

כן, זה נשמע פשוט. אבל לא, זה לא. יש לי מישהי שיכולה ממש לעזור לכם. מארי קונדו היפנית עשתה סדר להרבה אנשים בעזרת הספר שלה ״סוד הקסם היפני״, שהיה לרב מכר בכל העולם.

בספר היא מתארת את השיטה שהיא המציאה לסידור הבית. היא לא מדברת על זה רק בצורה טכנית, אלא היא ממש גורמת לכם להבין כמה תלות נפשית יש לכל אחד מאתנו בחפצים שלו.

 

  1. נסו להשאיר לכם 33 פריטי לבוש

לא סתם המצאתי מספר. בשנת 2010 קורטני קארטר אובחנה כחולה בטרשת נפוצה, ונאמר לה שמתח עלול להחמיר את המחלה, לכן החליטה לעשות כמה שינויים. קארטר הבינה שהמלתחה הגדולה שלה היא גם אחד הגורמים למתח בחייה, ומתוך כך נוצר- project 333. הפרוייקט הינו להשאיר מלתחה אשר מורכת מ-33 פריטים שאותם ניתן לרענן כל שלושה חודשים, בהתאם לעונה.

אתגר שכדאי לנסות.

 

  1. לקבוע לעצמכם תקציב חודשי

זה נשמע כמו טיפ כללי שיכול להתאים להרבה אנשים, אבל ברגע שבאמת התחלתי לפעול לפי תקציב מסוים, פתאום היה לי הרבה יותר קל להבין מה באמת חשוב לי ומה באמת שווה את הכסף שלי. פתאום הבנתי שמצרכים למקרר הרבה יותר חשובים מאיזה חולצה יפה שראיתי בחנות מעצבים.

 

  1. לאכול פחות, ללכת יותר

הכוונה היא לאו דווקא לאכול בכמויות קטנות יותר, אלא יותר לאכול כמה שהגוף שלי באמת צריך. כששבעים, להניח את המזלג. לא לקנות כי יש מבצע, לקנות כי זה מה שבאמת חסר בבית. אגב, אני עשיתי לי רשימת קניות קבועה של מצרכים שאני יודעת שתמיד צריך שיהיו בבית, ומשתדלת לחרוג ממנה כמה שפחות. בנוגע להליכה- זה גם טוב לכושר וגם חוסך כסף על נסיעות.

 

  1. עשו תקופה כנוודים

זה אתגר לכאלה שהם קצת יותר אמיצים. לארוז תיק לא גדול מדי (בהתאם לחיי מינימליזם) ולטייל. זה יכול להיות בין ספות של חברים, זה גם יכול להיות במזרח, וזה יכול להיות במדבר עם אוהל ושק״ש. כל אחד ומה שמתאים לו. ברגע שאין לנו קורת גג קבועה, אלא רק תיק אחד קטן שכל מה שיש בו זה כל מה שיש, אז הכל מקבל ערך אחר. פתאום מכירים אנשים חדשים, ונוצרות חברויות מדהימות, ולמעשה מגלים את הערך הגבוה של חוויות. אני יכולה להגיד מניסיון שאחרי תקופה כזאת, לא הבנתי איך פעם היו לי כל כך הרבה חפצים.

 

יש עוד הרבה דרכים להצליח להיות מינימליסטים יותר, צרכנים פחות. כל אחד בדרך שלו. ממליצה בחום לצפות בסרט, הוא נמצא בנטפליקס.

ותזכרו: Less is More

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *