מדונה, אחותי, זייפת

מאת: אביב חלימי

כדי להבחין בזיופים הקשים של כוכבת הפופ האגדית מדונה באירוויזיון, לא נדרשה אוזן מקצועית, ואכן אלפי הפוסטים בנושא לא אחרו לבוא. אישית כזמר, מוזיקאי ומנטור לזמרים, אני משתדל להימנע מהמילה "זיוף" כי היא טעונה במשמעות של עלבון. אני משתמש בניסוחים יותר פוליטיקלי קורקט כמו "אי-דיוקים", "בריחות מהסולם" וכדומה, אבל אם רוצים שניה לדבר דוגרי ומבלי לכבס מילים –  בואו, היא זייפה ברמות! אם להתעלם מהטוקבקים על הנושא בפייסבוק שגלשו לעניינים פוליטיים, או מאלו שהעלו קונספירציה אלוקית כנגד מדונה, מה שבאמת מעניין לבחון זה איך זמרת וכוכבת פופ בעלת ניסיון רב שנים זייפה עד כדי כך במשך שיר שלם?

אי-דיוקים קריטיים כאלו קורים בדרך כלל כשהזמר לא מקבל מספיק את הפלייבק במוניטור, או ב- In-ear (אוזנייה, המהווה מוניטור ומשמיעה לזמר את הפלייבק היישר לאוזן), כלומר הוא שר מבלי שיש לו את הסולם המוזיקלי הנכון להתכוונן לפיו. בצפייה בההופעה, מהר מאד הגעתי למסקנה שלא כאן הבעיה, כי כעבור כמה שניות מדונה אכן "הסתנכרנה" עם הסולם המקורי. ניתן היה להבין שהיא שומעת את מה שהיא צריכה לשיר, אבל עדיין לא שרה טוב. היו לה בריחות רבות מהצלילים, היא לא הגיעה לגבהים כמו שצריך, והמניירות המדוניות הידועות פשוט לא עבדו לה.

אם אגיד שאני יודע בוודאות את התשובה לשאלה מדוע זה קרה מבלי לשאול אותה אישית, זו תהיה הצהרה שקרית. עם זאת, הרקע המקצועי שלי מאפשר לי להניח כמה השערות, שייתכן ואחת מהן היא הנכונה:

מצב מנטלי

שירה, יותר מנגינה, תלויה מאד במצב הנפשי של הזמר. לתלמידיי אני אומר תמיד: יש לכם הופעה? בואו רגועים ועם ראש נקי. כשעולים לבמה במצב טרוד, זה עשוי להיראות ולהישמע כך בברור. אני מעריך כי אם זוהי אכן הסיבה, אז ככל הנראה היה איזשהו לחץ מאחורי הקלעים או משהו שאנחנו לא יודעים עליו, שהוציא אותה לגמרי משיווי משקל מוזיקלי.

קוצרי נשימה

אחת הסיבות שזמרי פופ בימינו עובדים עם פלייבק מלא (שירה שמוקלטת מראש), היא שבנוסף לביצוע הווקאלי, הם רוקדים על הבמה ולכן מתעייפים ומתנשפים, מה שמקשה על השירה ללא ספק. מדונה פתחה את השיר בזיופים כך שלהשערה זו יש הסתייגויות, אבל כאלו זיופים עבור זמרת בסדר גודל כזה (וברור שהיא יותר כוכבת פופ מאשר זמרת וירטואוזית), מעידים על בעיה שלא אפשרה לה את הרוגע שנדרש להוציא את הצליל כמו שצריך. לכן, ההשערה שלי היא שאם אכן היא לא נשמה כראוי, אולי זה משום שמיהרה להגיע לעמדה שלה או אפילו התרגשה יתר על המידה מהמעמד המכובד. כן, זה יכול לקרות גם למדונה.

צילום מסך מתוך יו-טיוב Like A Prayer

גורמים חיצוניים

כולי תקווה שהשערה זו אינה הנכונה, אבל אם לא מדובר בלחץ נפשי כלשהו או בבעיית נשימות שנובעת מריצות מאחורי הקלעים, מה שעוד יכול לערער עד כדי כך את השירה של זמרת מנוסה כמוה, היא צריכת סמים או אלכוהול בצורה מוגזמת. לדעתי האישית – היא לא שם. אני מאמין שהסם היחיד שלה בשנים האחרונות זוהי תורת הקבלה ותו לא. בכל מקרה, זו גם אפשרות, שכן חושים מטושטשים ומעורפלים עלולים להוביל לתוצאה הרסנית כמו זו. לצערנו ראינו את זה על לא מעט זמרים אחרים לאורך ההיסטוריה.

ייתכנו עוד סיבות למקרה המצער הזה, כמו למשל הגיל המבוגר של הזמרת האגדית, אבל לא מרגיש לי שזו הבעיה. היה מביך ועצוב לראות ולשמוע ביצוע כמו זה ביום שבת, בייחוד עם הידיעה האבסורדית שדווקא למופע של מדונה הכי חיכינו, לאחר שדובר כה רבות. חלק זה באירוויזיון היה למעשה הפשלה האמתית הראשונה של ההפקה. ואם כבר, בהזדמנות זאת ובנימה יותר חיובית, אגיד שאפו למארגני האירוע באשר הם. היה מרגש מאד לראות הפקה כזאת מושקעת ומטורפת מתרחשת בישראל, שלמרות מדונה (ואולי אפילו בזכות) – הייתה מושלמת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *