לראות את הסדרה "כתום זה השחור החדש" המתרחשת בכלא ומתארת את החיים, אם אפשר לקרוא לזה ככה,  של הסוהרים והאסירות בלי הפסקה עד לסיום העונה הראשונה, זה כמו להכנס לכלא בעצמך. 13 פרקים בני 54 דקות הם  702 דקות של כלא צרוף. העניין הוא שכצופה אפשר לעשות פאוז לרגע לקום לשרותים, בלי שבאמת יאיימו עליך עם סכין לצוואר, ואפשר ללכת לישון באמצע ולקום להמשיך "לשבת". אנחנו נכנסים לכלא עם פייפר צ'פמן, הלא היא טיילור שילינג המדהימה, שהעבירה בעבר מזוודה של כסף השייכת לסוחרת סמים בת זוגתה לשעבר. ודווקא כשחייה מקבלים תפנית חיובית והיא מאורסת לעיתונאי מקסים, לארי בלום הלא הוא, ג'ייסון ביגס, העבר דופק לה בדלת ושולח אותה לכלא. יחד איתה אנחנו מנסים להתרגל לחיים שהכלא מציע והם לא ממש פיקניק.

בסדרה תמצאו את כל הדמויות האפשריות שתמצאו בכלא, רובן לסביות, כוחניות כל אחת בדרכה, מכל קצוות הקשת, פושעות קטנות וגדולות, נשים נורמטיביות שמעדו לרגע, וכמובן תפגשו את הסוהרים, שאם התחקיר שנעשה לפני הסדרה נכון אז גם הם פושעים אמיתיים רק נמצאים מהצד הנכון של הסורגים.

אז מה עושה את הכתום זה השחור החדש למה שהיא? תמהיל מדוייק של דברים, הצילומים בלוקיישן אחד, אשר בחלקם נעשים בפריים סגור הנותן תחושה של קלסטרופוביה מלחיצים, הדמויות הנכנסות לתוך הנשמה, העוולות זועקות לשמים, האנושיות לצד החייתיות שבאדם, הערבוב הזה בין החיים של האסירות טרום כלא, המסבירים את הרקע למאסר הזה וגם את ההתנהגות שלהן בכלא.  אמנם הסדרה לא מתקרבת למה שקרה ב"אוז", הגירסה הגברית, אבל היא מטרידה מספיק.

שום דבר לא קורה סתם בחיים האלה וגם בחיים של הדמויות. הכל קשור בהכל ויש המשכיות ויש הגיון ויש רגע אחד בחיים שהופך אותם על פיהם, לפעמים זה לאו דווקא הרגע שהוא הסיבה לכלא, לפעמים הכלא הוא רק סימפטום לחיים לא נורמליים, שהתחילו עוד הרבה לפני הכלא.

רוצה לומר שאין סתם וכדאי תמיד לספור עד עשר. כן, הפעולה הכי פשוטה שלומדים עוד בכתה א' יכולה להשאיר אתכם מחוץ לסורגים להמשיך לצפות מהצד הנכון של הסורגים ו להיות נוכחים נפקדים/ות בכלא. עוד מעט עונה שניה. השתחררתי מהעונה הראשונה, מחכה לחזור לכלא לעונה שניה. כמו הרבה אסירים שמעדיפים את הכלא על החיים שמחוצה לו. שם לפחות מחכה להם ארוחה חמה, מיטה וחברים. מה רע?

עונה שניה ממש עוד כמה ימים בהוט וי או די. אני אכנס לכלא לעונה שניה.

oitnb1