ביקורת: נימפומנית/לארס פון טרייר (חלק א')

ראשית אומר שנימפומנית הוא סרט מושלם. אבל לפני שאנסה להסביר מדוע, אומר עוד כי יש שתי אסכולות שהמצאתי לצפייה בסרטים. האחת להגיע נטולי ידע קודם על הסרט, הבמאי, השחקנים ואז להבין וללמוד תוך כדי תנועה. השנייה לדעת יותר, גם אם אתם לא חובבי קולנוע מושבעים ולבוא מוכנים. בהקשר לסרט נימפומנית, לטעמי לפחות, להגיע אליו רק עם ידע המבאר את המונח נימפומנית, בלי לדעת כלום על הבמאי, דוגמה 95 ופילמוגרפיה של סרטיו, זה כמו ללכת בערפל בלי לדעת מה עומד מולך. העובדה שכל הצופים שגדשו את אולם 4 בקולנוע לב בדיזינגוף סנטר לא יצאו אפילו לא לפיפי מעידה על כך, לדעתי לפחות, שחלק גדול מהם מכיר את פון טרייר והגיע לסרט בזכותו, ולא בזכות השם ה"מפתה" וה"מבטיח" לכאורה של הסרט – "נימפומנית".

נכון, כמו שהבטיחו הבמאי ומשווקי הסרט, לא תמצאו בו בפשטות את החומרים שמהם עשויים הסרטים, ולכן, כדרכם של יוצרי הדוגמא, אין בו אהבה אמיתית, גם לא קנאה גדולה, לא הגיון צרוף ולא חמלה. אלא פסיפס אחד מכל אלה, פסיפס של חיים, שכל אחד מהצופים לדעתי יכול למצוא בו את עצמו/ה ואם לא את עצמו/ה רחמנא לצלן, אז את החרדות/פנטזיות הכי פרועות שלו. ואין כאן אהבה ולא חמלה ולא אמפתיה. יש כאן מבט אחד ישיר אל האמת, שכדרכה היא תמיד תמיד כואבת! נכון שלא כולנו עוברים מסע מטלטל שכזה, אבל לכולנו יש רגעים כאלה ואחרים, הלקוחים מהסרט או מזינים אותו ואנחנו  שם. פון טרייר בנימפומנית מאפשר לנו לצחוק, לגחך, להרגיש מבוכה, עצב, כאב, החמצה ופחד.

פון טרייר, משתמש בטכניקות שקבעו לעצמם הוא וחבריו לזרם הדוגמה 95, ותוכלו למצוא בנימפומנית את כל הכללים כולם. הסרט משובץ בכללים לחיים נטולי כללים, נטולי מסגרות ונטולי גבולות. הכל פרוץ, הכל מותר, הכל קורה ולא קורה וקיים ולא קיים.

מומלץ למיטיבי לכת ואם אתם לא, מומלץ בחום לקרוא קצת על פון טרייר, על דוגמה 95 ורק אז לרכוש כרטיסים למסע הכי מרתק על המין האנושי, תרתי משמע. לכן, לא כל מתאים לכל צופה, רק למי שמוכן להביט לאמת הזו בעיניים ולא להמשיך ולצרוך קולנוע הוליוודי סאכריני ולחשוב שהעולם הוא מקום טוב לחיות בו. נימפומנית משתמש בחוקי הטבע, האומנות המוזיקה ומשלב הכל בהכל. בנימפומנית לא תמצאו סצינות סקס רוויות תשוקה, אלא רוויות בתאווה וסיפוק יצרים בסיסי, לא מעבר לכך וזה כל היופי וכל הכאב וכל האמת כולה, לפחות של פון טרייר ושל הנימפומנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *